loading

مشاعات ساختمان و فرهنگ استفاده از آن


ساختمان های شهری دارای بخش های مختلفی هستند که برخی از ان ها مختص صاحب و یا ساکن هر واحد و برخی برای استفاده ی همه ی ساکنین می باشند که به این بخش ها مشاعات ساختمان می گویند.

تیم گچ کاری لوکس پلاستر در این مقاله به شما مشاعاتی که در هرساختمان نیاز است را معرفی می کند و همچنین قوانین استفاده از مشاعات را برای اشنایی بیشتر شما عزیزان بازگو می کند. با ما همراه باشید.

مشاعات ساختمان شامل چه بخش هایی می شود؟

همانطور که گفته شد بخش هایی که مورد استفاده ی عموم ساکنین ساختمان قرار می گیرند و شخصی نیستند جزو مشاعات ساختمان هستند. در زیر به چند مورد اشاره کرده ایم:

در ورودی :

قاعدتا همه ی ساکنین ساختمان و میهمانانشان می توانند برای تردد و ورود و خروج از در ورودی استفاده کنند.

پارکینگ :

در سند هر واحد ذکر شده است که ایا واحد دارای پارکینگ هست یا نه، که البته گاهی پارکینگ ساختمان بزرگ است و اجازه ی پارک ماشین همه ی ساکنین و حتی میهمانان وجود دارد اما در ساختمان های کوچک که پارکینگ به تعداد واحد هاست همانطور که گفته شد باید به سند واحد مراجعه کرد.

حیاط :

حیاط و امکاناتی که در ان وجود دارند مانند الاچیق، باغچه، تاب ،استخر و… که در بیشترمواقع در سند قید می شودکه جزو مشاعات هستند.

پشت بام :

البته در اکثر ساختمان ها با اینکه پشت بام جزو مشاعات است و ساکنین می توانند کولر ها یا انتن های خود را در انجا نصب کنند اما معمولا قوانین هر ساختمان به جهت نظم بیشتر ساختمان اجازه تردد بی دلیل و استفاده شخصی را نمی دهد.

مطالب مشابه  انواع سبک گچ بری

اسانسور :

استفاده اصولی از اسانسور و بالابر نیز برای همه ی ساکنین ساختمان مجاز است.

راه پله و راهرو :

راه پله ها و راهروها برای تردد همه ی ساکنین و اساس کشی ان ها و یا تردد میهمانان است و استفاده از ان برای همه مجاز است.

لابی :

در ساختمان های بزرگ که دارای لابی هستند همه ی ساکنین می توانند از این قسمت جهت انتظار مهمان برای پذیرفته شدن استفاده کنند همچنین قبل از ورود مهمان از امدن ان توسط سرایدار یا نگهبان ساختمان که در لابی مستقر است مطلع شود.

شوفاژخانه :

شوفاژخانه نیز جزو مشاعات ساختمان است و از ان برای تاسیسات گرمایشی همه ی واحد ها استفاده می شود.

تاسیسات مشترک :

همه ی تاسیساتی که برای استفاده در محیط ساختمان (به جز واحد ها) یعنی راهرو ها، راه پله ها، اسانسور در ورودی ، پارکینگ و … هستند مثل تاسیسات روشنایی و … مشاع هستند.

دیگر مشاعات :

در ساختمان های لوکس تر مشاعاتی مانند سالن جشن، سالن سینما، جکوزی و … وجود دارد که استفاده از ان ها با هماهنگی مدیر ساختمان یا نگهبان برای همه ی ساکنین مجاز است.

لابی مشاعات

قوانین استفاده از مشاعات ساختمان :

با اینکه استفاده از همه ی مشاعات ذکر شده برای همه ی ساکنین مجاز است اما برای جلوگیری از اسیب رسیدن به مشاعات ساختمان و بی نظمی، در هر ساختمان قوانینی وضع می شود که توسط مدیر ساختمان نظارت و کنترل می شود. در اینجا با برخی از این قوانین که در اکثر ساختمان ها وجود دارد ورعایت ان الزامی است اشاره می کنیم:

مطالب مشابه  روش اجرای سفیدکاری

استفاده از پارکینگ دیگران ممنوع است و اگر پارکینگ ساختمان کوچک است از پارک کردن خودروهای میهمانان خودداری شود.

استفاده از اسانسور برای اسباب کشی و بردن لوازم سنگین مثل یخچال که امکان اسیب رساندن به اسانسور وجود دارد ممنوع است.
استفاده از حیاط یا پارکینگ برای برگذاری جشن و میهمانی ممنوع است مگر با رضایت همه ی ساکنین و مدیر ساختمان.

ایجاد سر و صدا و مزاحمت در راهرو ها که موجب ازار همسایه ها می شود ممنوع است.
از گذاشتن زباله در راهرو که باعث انتشاربوی بد در ساختمان و نمای زشت ان می شود جلوگیری شود.

از نامرتبی جلوی درهای واحد ها و گذاشتن لوازم اضافی که نمای راهرو را زشت می کند خودداری شود.

انبار کردن وسایل شخصی در زیرمین، حیاط، پارکینگ یا پشت بام و دیگر مشاعات ممنوع است.

استفاده بی رویه از انرژی ساختمان مانند برق و اب ،شستن ماشین و … ممنوع است.
مراقبت از امکانت ساختمان وظیفه ی همه ی ساکنین است و باید در حفظ ان کوشش کنند.

آسیب زدن به پوشش دیوارها مانند گچ کاری دیوارها ، و کف سازی راه پله ها تخلف محسوب می‌شود.

در صورت رعایت نکردن هر یک از این قوانین یا قوانین دیگری که مدیر هر سختمان با توجه به شرایط ساختمان وضع می کند، فرد مرتکب تخلف شده و دیگر ساکنین می توانند شکایت کرده و غرامت بگیرند.

کف سازی

هزینه ی تعمیر، قبوض و نظافت مشاعات ساختمان با کیست؟

معمولا مدیر ساختمان با تعیین مبلغی جهت شارژ و نظافت و پرداخت ان توسط ساکنین به صورت ماهیانه هزینه های قبوض اب و برق و گاز مشاعات و همچنین نظافت هفتگی را پرداخت می کند.
در صورتی که اسیبی به هر یک از بخش های مشاعات ساختمان برسد و موجب خرابی ان شود هزینه ان توسط همه ی ساکنین جمع اوری و پرداخت می شود البته اگر اسیب و تخریب توسط یکی از ساکنین انجام شده باشد خود موظف به تعمیر ان است و دیگر ساکنین از پرداخت هزینه معاف هستند.

مطالب مشابه  کف سازی ساختمان

کلام اخر

شهر نشینی و ساختمان نشینی فرهنگ خاص خود را دارد که با رعایت کردن ان می توان نظم را به وجود اورد و در پی ان ارامش و اسایش خود نیز فراهم می شود.

اگر ساکنین ساختمان ها اگاهی خود را در زمینه ی فرهنگ ساختمان نشینی بالا ببرند و سعی کنند با رعایت اصول ااستفاده از مشاعات ساختمان موجب رضایت خود و همسایگان بشوند بی شک زندگی زیباتری در انتظار همه می باشد. از همراهی شما متشکریم.

برای اجرای بازسازی ساختمان خود از طریق پل های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

 

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *