loading

سوالات متداول گچکاری – گچبری – کناف

در این بخش به سوالات شما پیرامون گچکاری ، گچبری و کناف پاسخ داده ایم.

سوالات متداولگچکاری

گچ کاری

ماله کشی دیوار

برای گچ کاری هر مترمربع در دیوار چه مقدار ملات گچ نیاز است؟

برای گچکاری زیرکار دیوار در هر مترمربع به حدودا نصف کیسه گچ معادل 25 یا 30 کیلوگرم گچ نیاز است.

 

 

جهت مطاله بیشتر در این باره می توانید به مقاله روش اجرای سفیدکاری مراجعه فرمایید.

گچ کاری در فصل گرما بهتر است یا در فصل سرما؟

همانطور که در مقاله های اموزش گچ کاری گفته بودیم عملیات گچ کاری نیاز به شرایطی دارد که باعث تسریع خشک شدن ملات گچ شود.

بنابراین گچ کاری در فصل گرما بسیار ایده ال تر از گچ کاری در فصل سرماست چرا که گرما به خشک شدن سریع گچکاری کمک می کند و همچنین رطوبت کمتری در هوا وجود دارد که باعث افزایش کیفیت گچکاری می شود.

 

 

ما در مقاله تاثیرات دما در عملیات گچ کاری به طور مفصل پیرامون این موضوع سخن گفته ایم.

قیمت و دستمزد گچ کاری چگونه محاسبه می شود؟

میزان دستمزد در حرفه گچ کاری بدین صورت است که پیمانکار گچ کاری با تعیین دستمزد بنا ها و کارگران  و همچنین حدود سی درصد هزینه های بالاسری اعم از رفت و امد و … قیمت پیشنهادی را به کارفرما اعلام می کند.

از لحاظ قیمت گذاری آیتم های مختلف عملیات گچ کاری هم بدین صورت است که اصولا در چارت قیمت گذاری گچ کاری موارد اصلی شامل قیمت گچ و خاک ، قیمت گچکاری ساده سقف و دیوار ( سفیدکاری )، قیمت گچ کاری نور مخفی ، قیمت گچکاری ابزار معین می شود.

نحوه قیمت گذاری بر مبنای واحد های متر مربع و مترطول انجام می شود. برای مثال گچ کاری دیوار و سقف بر اساس متر مربع ، ابزارهای کنج دیوار، قاب دیوار و ابزارهای سقفی ، باکس ها ، نورمخفی ها و شکست ها، لغازها ، اشکال هندسی بر اساس متر طول قیمت گذاری می شود.

 

 

اطلاعات بیشتر در این باره را اینجا بخوانید>>> قیمت گچ کاری چگونه محسابه می شود؟

گچکاری  روی دیوار با چه ضخامتی اجرا شود؟

یک گچکار خوب برای ارائه بهترین خدمات گچ کاری ، هنگام گچ کاری روی دیوار با در نظر گرفتن کاهش بار مرده ساختمان و افزایش سرعت کار و مصرف کمتر گچ ، حداقل ضحامت لایه گچ کاری را اجرا می کند.

بهترین میزان ضخامت گچ کاری از یک سانتی متر تا دو نیم سانتی متر است. بیشتر از این میزان ضخامت باعث به اصطلاح شکم دادن سطح گچ کاری شده و یا دیر خشک شدن کار می شود که از کیفیت نهایی گچ کاری می کاهد.

از ضخامت  1 سانتی متر کمتر نیز باعث مشکلاتی چون شوره زدگی روی کار یا پوشش نامناسب متریال زیر کار می شود.

 

 

اطلاعات بیشتر در مقاله ترفندهای اجرای گچ کاری

مدت زمان برای خشک شدن گچ کاری چقدر است؟

زیرکار گچ کاری یا به اصطلاح آستر کار باید در مدت زمان کمتر از یک هفته خشک شود. هر چه این زمان بیشتر شود از کیفیت گچ کاری کاسته می شود و دچار مشکلاتی چون توکشیدن گچ و … می شود.

 

 

اطلاعات بیشتر در مقاله دلایل ایجاد موج در گچ کاری

علت دیر خشک شدن گچ کاری چیست؟

از علل بروز این مشکل می توان به عواملی چون رطوبت هوای محیط کار، سرد بودن محیط ، نفوذ آب از پشت دیوار و یا ضخامت زیاد گچکاری اشاره کرد.

 

 

مطاله بیشتر در مقاله>>> دلایل ایجاد ترک در گچ کاری

گچبری

اجرای گچبری

تفاوت گچبری  دستی و گچبری پیش ساخته؟

از تفاوت های این دو روش اجرای گچ بری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در اجرای گچبری دستی همه ی مراحل روی سطح(سقف یا دیوار یا ستون) انجام می شود بدین صورت که ملات گچ بطور زنده روی سطح مالیده می شود و سپس نقشه طرح مورد نظر روی کار قرارداده می شود و برش کاری انجام می شود.

اما در روش گچبری پیش ساخته ٰکه به صورت اماده هستند و در بازار عرضه می شوند مانند گچبری شمش ، گچبری قاب ، دور لوستری و … پس از خریداری ان ها نصاب با استفاده از گچ و میخ و … آن ها رانصب می کند.

یکی دیگر از تفاوت های گچبری دستی و گچبری پیش ساخته این مورد است که  گچبری دستی ظرافت و زیبایی بیشتری نسبت به گچ بری های پیش ساخته دارد .

 

 

برای اطلاعات بیشتر پیرامون گچبری دستی کلیک کنید.

پرطرفدارترین سبک گچبری کدام است؟

با توجه به این که گچبری یک سبک هنری است بنابراین این که کدام یک بهتر یا پرطرفدارتر است غلط است چرا که کاملا بسته به سلیقه شما دارد که بخواهید از کدام سبک گچبری استفاده کنید.

معمولا سبک گچبری را با توجه به دکوراسیون و کاربری محیط انتخاب می کنند که گچبری مدرن باشد یا گچبری سنتی یا گچبری کلاسیک و دیگر سبک های گچبری…

برای اشنایی بیشتر با انواع سبک گچبری کلیک کنید.

گچبری بهتر است یا ابزار زنی؟

با توجه به سلیقه مشتری می توان پیشنهاد کرد که کدام یک بهتر است. معمولا کسانی که نیاز به طرح های شلوغ دارند اجرای گچبری و کسانی که تمایل به سبک مدرن و خطی دارند ابزار زنی پیشنهاد می شود.

اشنایی با ابزارزنی

هزینه اجرای گچبری چقدر است؟

عملیات اجرای گچبری معمولا قیمتی از پیش تعیین شده ندارد و با توجه به میزان سختی یک طرح، تایم موردنیاز برای اجرا ،دقت کار و … استاد کار قیمت اجرای گچبری را تعیین می کند.

نمونه کار گچبری روی سقف دارید؟؟

در اینجا چند نمونه از گچبری های اجرا شده توسط تیم لوکس پلاستر را برای شما ارائه می دهیم.

کناف

بتونه کشی سقف کناف

کناف بهتر است یا رابیتس؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که هر یک از این متریال ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و شما باید با توجه به شرایط خود سقف کاذب مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

از مزایای سقف کناف می توان به سرعت بالای اجرای سقف کاذب ، سبک بودن مصالح کناف و … اشاره کرد.

یکی از معایب کناف این است که پس از قرار گرفتن پانل ها یا همان گچ برگ ها در کنار هم می بایشت روی آن بتونه کاری و تیپ فایبرگلاس اجرا کرد که حدودا 2 میلی متر ضخامت دارد. این پوشش درمحل اتصال گچ برگ ها باهم باعث ایجاد کمی موج می شود .

 

 

جهت اطلاع بیشتر از معایب و مزایای کناف به مقاله سقف و دیوار کاذب کناف مراجعه کنید.

از مزایای سقف رابیتس بندی می توان به یکدست بودن سطح کار اشاره کرد همچنین در صورت نفوذ اب با کمترین هزینه می توان سقف را ترمیم کرد.

از معایب سقف رابیتس زمان اجرای بالا نسبت به کناف ، سنگین بودن سقف رابیتس و … اشاره کرد.

 

 

مطالعه مقاله روش اجرای رابیتس بندی

بهترین برند کناف کدام است؟

دراین باره باید گفت مشهورترین برند کناف ، کناف ایران که به تازگی به کناف کی پلاس تغییر نام داده می باشد که واقعا کیفیت محصولاتش در حد استاندارد هستند و به جز چند مورد جزیی ضعفی ندارند.

در مقاله مقایسه کناف ایران با کناف متفرقه به طور مفصل دراین باره سخن گفته ایم.

هزینه های اجرای کناف چقدر است؟

هزینه های اجرای کناف توسط پیمانکار کناف به چندین بخش تقسیم می شود.

1 هزینه تهیه اجناس و مصالح کناف

2 هزینه باربری مصالح کناف

3 هزینه های جداگانه بابت اجرای سقف کناف ، دیوار کناف و باکس کناف

4 هزینه بتونه کاری و نقاشی کناف

مزایا و معایب کناف

از مزایای کناف میتوان به سرعت بالای اجرا، سبک بودن ، انعطاف پذیری در اجرای انواع طرح ها، اسیب پذیری کم هنگام بروز زلزله و … اشاره کرد.

از معایب کناف می توان به غیرقابل اجرا بودن گچبری های سنگین روی سقف کناف یا دیوار کناف اشاره کرد. همچنین با توجه به تحریم ها گاهی در تهیه اجناس کناف مشکلاتی به وجود می اید. یکی دیگر از معایب کناف مواج بودن برخی قسمت های سطح کار است.

نحوه تهیه و اجرای کناف

در مرحله اول تیم نظارت پیمانکاری کناف به محل پروِه رفته و شرایط کار را بررسی می کنند و استعلام قیمت انجام می دهند. پس از تایید استعلام قیمت پیمانکار کناف تو سط کارفرما، قرارداد کناف بین کارفرما و پیمانکار کناف بسته می شود. بعد از این مرحله با توجه به متراز اجناس و مصالح کناف را تهیه و به کارگاه انتقال می دهند.

سپس تیم اجرای کناف شروع به اجرای زیرسازی کناف کرده و بعد از انجام اقدامات تاسیساتی پانل ها نصب می شوند. در مرحله اخر نیز نقاش عملیات بتونه کاری و نقاشی را انجام می دهد.

بازسازی

زیر سازی کاشی کاری کف

سقف خانه را چطور بازسازی کنیم؟

گاهی دیاز به بازسازی کامل سقف است مانند زمان هایی که سقف ارتفاع پایینی دارد. برای انجام این کار در صورت امکان نیاز است که سقف جمع شده و تاسیسات ان را به ارتفاع بالاتر انتقال دهیم. سپس سقف را با طرح مورد نظر خود اجرا می کنیم.

آیا گچکاری قابل ترمیم است؟

بله یک گچکار حرفه ای می تواند بدون اسیب زدن به قسمت های سالم کار, به راحتی محل اسیب دیده گچ کاری را ترمیم و بازسازی کند.

هزینه ترمیم و بازسازی کناف چقدر است؟

ترمیم و بازسازی کناف کار خیلی پیچیده ای نیست و مجریان کناف می توانند به راحتی قسمت هایی از کناف که نیاز به ترمیم دارند را بازسازی کنند.

هزینه ترمیم و بازسازی کناف با توجه به حجم کار که نیاز به تعمیر دارد تعیین می شود. بخشی از این هزینه برای تهیه جنس و بخش دیگر برای حقوق کناف کار است.